Kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych

1. Definicja kontroli zarządczej.
    2. Kontrola zarządcza jako element NPM (New Public Managment).
    3. Cele kontroli zarządczej.
    4. Adekwatność, skuteczność i efektywność kontroli zarządczej.
    5. Rola kierownictwa jednostki oraz poszczególnych pracowników w systemie kontroli zarządczej.
    6. Wpływ  audytu i kontroli zewnętrznej na system kontroli zarządczej.
    7. Dwa poziomy kontroli zarządczej – instrumenty praktyczne.
    8. Pięć obszarów kontroli zarządczej wg standardów kontroli zarządczej Ministra Finansów – szczegółowe omówienie
      1. środowisko wewnętrzne jednostki.
      2. planowanie działalności jednostki.
      3. zarządzanie ryzykiem, jako podstawowy element kontroli zarządczej (szczegółowe omówienie procesu budowania systemu zarządzania ryzykiem oraz warsztaty zarządzania ryzykiem)
      4. mechanizmy kontroli, jako odpowiedź na konkretne ryzyko.
      5. obszary kontroli zarządczej w zakresie informacji i komunikacji.
      6. monitorowanie i samoocena systemu kontroli zarządczej.
    9. Naruszenie dyscypliny finansów publicznych w zakresie kontroli zarządczej – omówienie zasad odpowiedzialności oraz wskazanie przykładów nieprawidłowości stwierdzanych przez NIK i RIO.
  • Zajęcia prowadzi wieloletni pracownik organu kontroli państwowej. Akredytowany Ekspert ©KFE (Akredytacja nr 0146/EKFE/12/2011). Wykładowca na studiach podyplomowych UMCS z zakresu prawa Unii Europejskiej i funduszy unijnych oraz na studiach podyplomowych Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie z zakresu zamówień publicznych. Autor wielu artykułów w prasie fachowej oraz stały współpracownik miesięcznika „Przetargi publiczne”. Autor wielu publikacji książkowych m.in. „Nowe standardy kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych” ODDK Gdańsk 2010; „Kontrola zamówień publicznych” PRESSCOM Wrocław 2010; „Nowe zasady udzielania i rozliczania dotacji dla organizacji pozarządowych przez jednostki sektora publicznego przy realizacji zadań publicznych – komentarz, przykłady, dokumentacja” ODDK Gdańsk 2011; „Nowe zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – praktyczny komentarz do zmian w ustawie” ODDK Gdańsk 2011” „Odpowiedzialność kierownika jednostki sektora finansów publicznych a powierzenie obowiązków pracownikom jednostki” ODDK Gdańsk 2012.

• Lokalizacja Warszawa, Łucka 13
    Termin 30/04/2010 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas
  • Rezerwuj termin online