Współczesne systemy kancelaryjne z uwzględnieniem elektronicznych form zarządzania dokumentacją

1. Podstawy prawne postępowania z dokumentacją:
      1. akty prawa polskiego dotyczące postępowania z dokumentacją – przegląd i omówienie podstawowych zasad oraz zmian w zakresie zarządzania dokumentacją,
      2. formy ochrony prawnej dokumentacji w Polsce. Obowiązki aktotwórców wynikające z przepisów prawa,
      3. zarządzanie bezpieczeństwem informacji w podmiocie,
      4. postępowanie z dokumentacją w razie ustania działalności lub przekształcenia jednostki organizacyjnej. Archiwizowanie materiałów archiwalnych i brakowanie dokumentacji niearchiwalnej,
      5. elektroniczny obieg dokumentacji w podmiocie (eod) a elektroniczny system zarządzania dokumentacją (ezd) – wyjaśnienie zasad działania i podstawowych różnic. Wprowadzenie do stosowania systemów teleinformatycznych.
    2. Organizacja pracy kancelaryjnej. Przepisy kancelaryjne i archiwalne. Instrukcja kancelaryjna. Jednolity rzeczowy wykaz akt. Instrukcja organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego.
      1. bezdziennikowy system kancelaryjny. Budowa i stosowanie jednolitego rzeczowego wykazu akt w prawidłowym obiegu dokumentacji. Klasyfikacja i kwalifikacja dokumentacji na przykładach różnych rodzajów dokumentacji,
      2. podstawowe czynności kancelaryjne – rejestracja wpływów, nadawanie znaku sprawy, obieg dokumentacji w podmiocie, kompletowanie i przechowywanie dokumentacji w komórkach organizacyjnych,
      3. zasady prawidłowego przekazywania dokumentacji z komórek organizacyjnych do archiwum zakładowego. Archiwizacja różnych rodzajów dokumentacji: postępowanie z dokumentacją utrwaloną na nośniku papierowym oraz czynności związane z gromadzeniem innych form utrwalenia informacji.
  • Zajęcia prowadzi Renata Gąsior - historyk, pracownik Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, obecnie pełni funkcję sekretarza Oddziału SAP w Lublinie. Wykładowca w Oddziale Krajowego Centrum Edukacji Archiwalnej przy Stowarzyszeniu Archiwistów Polskich. Zawodowo odpowiedzialna za nadzór nad sposobem wytwarzania i gromadzenia dokumentacji w państwowych i samorządowych jednostkach na Lubelszczyźnie. Specjalizuje się w obszarze funkcjonowania kancelarii i sekretariatów oraz organizacji i prowadzenia archiwów zakładowych. Prowadzi bieżący instruktaż archiwistów zakładowych i osób kierujących składnicami akt. Specjalista w zakresie szkoleń obejmujących zagadnienia związane z funkcjonowaniem kancelarii, archiwów zakładowych i składnic akt.

Termin 19/10/2020 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne połączenie internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,

• Rejestracja na szkolenie online