Studia podyplomowe w uczelniach wyższych. Tworzenie, organizacja i prowadzenie kształcenia – wymagania formalnoprawne i aspekty praktyczne

• UWAGA: szkolenie uwzględnia także:

• przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. ustawy 2.0)
    • wybrane przepisy ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji z 2015 r. oraz rozporządzeń wykonawczych
    • rozporządzenie MNiSW w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych
      i kształcenia specjalistycznego
    • rozporządzenie MEN w sprawie wzorów znaków PRK

1. Wprowadzenie:
      1. podstawy prawne,
      2. podstawowe pojęcia i definicje,
      3. kwalifikacje nadawane po ukończeniu studiów podyplomowych w świetle Polskiej Ramy Kwalifikacji i Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
    2. Tworzenie i prowadzenie studiów podyplomowych:
      1. uprawnienia do prowadzenia studiów podyplomowych,
      2. tworzenie studiów podyplomowych,
      3. ustalanie programu studiów podyplomowych,
      4. warunki prowadzenia studiów podyplomowych,
      5. administracyjna obsługa, zarządzanie i nadzór nad studiami podyplomowymi (organizator/kierownik studiów podyplomowych),
      6. włączanie studiów podyplomowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
    3. Zasady organizacji i prowadzenia kształcenia w ramach studiów podyplomowych:
      1. organizacja i prowadzenie zajęć, w tym także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość,
      2. organizacja przebiegu studiów podyplomowych,
      3. prawa i obowiązki uczestników,
      4. zasady pobierania opłat od uczestników studiów podyplomowych,
      5. ukończenie studiów podyplomowych,
      6. dokumentacja przebiegu studiów podyplomowych, w tym wzór świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
    4. Problemy, wyzwania i trudności związane z prowadzeniem studiów podyplomowych w uczelni.
    5. Podsumowanie.

Adresaci szkolenia: pracownicy uczelni zajmujący się tworzeniem, organizacją i prowadzeniem studiów podyplomowych, w tym także osoby odpowiedzialne za przygotowanie uczelnianych procedur oraz za weryfikację wymaganych dokumentów, zwłaszcza pracownicy administracyjni, kierownicy studiów podyplomowych oraz członkowie senatu bądź senackich lub rektorskich komisji, dziekani i prodziekani.

Metody prowadzenia zajęć: szkolenie prowadzone jest w formie wykładowo-warsztatowej, przy użyciu prezentacji multimedialnej, z interaktywnym udziałem uczestników szkolenia, polegającym na udziale w dyskusji
    z trenerem, analizą pojawiających się problemów w praktyce, wymianie doświadczeń. W ramach szkolenia prowadzone są także konsultacje indywidualne.

• Aleksandra Matukin-Szumlińska – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym ukończyła również studia doktoranckie. Od wielu lat zawodowo czynnie związana ze szkolnictwem wyższym, jako pracownik administracji centralnej oraz jako nauczyciel akademicki. Swoje doświadczenie zdobywała na Uniwersytecie Jagiellońskim jako pracownik Działu Nauczania, a także jako członek komisji stypendialnych dla studentów i doktorantów oraz członek komisji dyscyplinarnej dla doktorantów. Od ponad 11 lat związana z Akademią Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie w latach 2009-2019 pełniła funkcję kierownika Działu Nauczania, zaś od października 2019 r. pełni funkcję Dyrektora Centrum Organizacji Kształcenia AGH (jednostki administracji centralnej odpowiedzialnej za nadzór i koordynację wszelkich spraw związanych z procesem kształcenia na studiach wyższych, na studiach podyplomowych oraz w ramach kursów dokształcających i szkoleń, w tym także za jakość kształcenia, sprawozdawczość i rozliczenia obciążeń dydaktycznych nauczycieli akademickich). Współodpowiedzialna również za utworzenie i organizację centralnej jednostki uczelni zajmującej się obsługą studenta zagranicznego w zakresie rekrutacji na pełny cykl kształcenia, programy wymiany i wspólne kształcenie oraz sprawozdawczością. Brała udział w licznych konferencjach, seminariach, forach, szkoleniach i warsztatach dotyczących szeroko rozumianego szkolnictwa wyższego w kraju i zagranicą. Posiada praktyczną wiedzę oraz doświadczenie w zakresie funkcjonowania szkół wyższych, w szczególności w obszarze formalnoprawnych aspektów kształcenia na studiach wyższych, a także stosowania procedur administracyjnych w indywidualnych sprawach studentów. Na co dzień przygotowuje również wewnętrzne akty normatywne w uczelni, wzory druków i dokumentów wydawanych w indywidualnych sprawach studentów. Odpowiedzialna także za opracowanie różnego rodzaju procedur związanych z organizacją procesu kształcenia w uczelni. Od ponad 13 lat zajmuje się także prowadzeniem szkoleń dla sektora szkolnictwa wyższego, w szczególności dla największych uczelni publicznych w Polsce, w zakresie spraw związanych z szeroko rozumianym procesem kształceniem i organizacją studiów wyższych.
    Termin 26/04/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne połączenie internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,

• Rejestracja na szkolenie online