Tworzenie studiów wyższych – w świetle wymogów formalnych i aspektów praktycznych

• UWAGA! Szkolenie uwzględnia najnowsze:

• zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
    • zmiany rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów, obowiązujące od roku akademickiego 2020/2021
    • regulacje prawne związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (m.in. ustaw wprowadzających kolejne tarcze antykryzysowe)

UWAGA! Na szkoleniu będą poruszane problemy i wyzwania związane z ograniczeniem funkcjonowania uczelni z uwagi na COVID-19.

1.Wiadomości wstępne:

1. podstawy prawne,
    2. podstawowe definicje, w szczególności związane z funkcjonowaniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i Polskiej Ramy Kwalifikacji,
    3. sygnalizacja najnowszych zmian ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów wykonawczych do ustawy.

2.Ustawowe ramy prowadzenia studiów wyższych:

1. prowadzenie studiów w okresie przejściowym,
    2. uprawnienia do prowadzenia studiów w świetle ustawy 2.0,
    3. kierunki, które mogą być prowadzone jako jednolite studia magisterskiej,
    4. negatywne konsekwencje prowadzenia kształcenia z naruszeniem przepisów ustawy.

3. Tworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu:

1. tworzenie kierunku studiów w ramach tzw. autonomii programowej,
    2. tworzenie kierunku studiów za zgodą Ministra (w drodze pozwolenia),
    3. wymogi formalne wniosku o utworzenie nowego kierunku studiów,
    4. wymogi związane z rozpoczęciem kształcenia na określonym kierunku, poziomie i profilu.

4. Warunki prowadzenia studiów w świetle rozporządzenia w sprawie studiów:

1. wymogi dotyczące programów studiów, z uwzględnieniem standardów kształcenia,
    2. warunki i zasady zmiany programu studiów,
    3. wymogi dotyczące kadry dydaktycznej,
    4. wymagania dotyczące organizacji zajęć dydaktycznych, w tym także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość,
    5. wymogi dotyczące infrastruktury.

5. Warunki tworzenia i funkcjonowania filii.

6. Podsumowanie i dyskusja.

Adresaci szkolenia: pracownicy uczelni zaangażowani w proces tworzenia studiów wyższych oraz odpowiedzialni za nadzór nad warunkami prowadzenia studiów wyższych na określonym kierunku, poziomie i profilu kształcenia (dziekani i prodziekani, pracownicy administracji dziekanatowej oraz centralnej (działów nauczania, działów kształcenia)

Metody prowadzenia zajęć: szkolenie prowadzone jest w formie wykładowo-warsztatowej, przy użyciu prezentacji multimedialnej, z interaktywnym udziałem uczestników szkolenia, polegającym na udziale w dyskusji z trenerem, analizą pojawiających się problemów w praktyce, wymianie doświadczeń. W ramach szkolenia prowadzone są także konsultacje indywidualne.

• Aleksandra Matukin-Szumlińska – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym ukończyła również studia doktoranckie. Od wielu lat zawodowo czynnie związana ze szkolnictwem wyższym, jako pracownik administracji centralnej oraz jako nauczyciel akademicki. Swoje doświadczenie zdobywała na Uniwersytecie Jagiellońskim jako pracownik Działu Nauczania, a także jako członek komisji stypendialnych dla studentów i doktorantów oraz członek komisji dyscyplinarnej dla doktorantów. Od ponad 11 lat związana z Akademią Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie w latach 2009-2019 pełniła funkcję kierownika Działu Nauczania, zaś od października 2019 r. pełni funkcję Dyrektora Centrum Organizacji Kształcenia AGH (jednostki administracji centralnej odpowiedzialnej za nadzór i koordynację wszelkich spraw związanych z procesem kształcenia na studiach wyższych, na studiach podyplomowych oraz w ramach kursów dokształcających i szkoleń, w tym także za jakość kształcenia, sprawozdawczość i rozliczenia obciążeń dydaktycznych nauczycieli akademickich). Współodpowiedzialna również za utworzenie i organizację centralnej jednostki uczelni zajmującej się obsługą studenta zagranicznego w zakresie rekrutacji na pełny cykl kształcenia, programy wymiany i wspólne kształcenie oraz sprawozdawczością. Brała udział w licznych konferencjach, seminariach, forach, szkoleniach i warsztatach dotyczących szeroko rozumianego szkolnictwa wyższego w kraju i zagranicą. Posiada praktyczną wiedzę oraz doświadczenie w zakresie funkcjonowania szkół wyższych, w szczególności w obszarze formalnoprawnych aspektów kształcenia na studiach wyższych, a także stosowania procedur administracyjnych w indywidualnych sprawach studentów. Na co dzień przygotowuje również wewnętrzne akty normatywne w uczelni, wzory druków i dokumentów wydawanych w indywidualnych sprawach studentów. Odpowiedzialna także za opracowanie różnego rodzaju procedur związanych z organizacją procesu kształcenia w uczelni. Od ponad 13 lat zajmuje się także prowadzeniem szkoleń dla sektora szkolnictwa wyższego, w szczególności dla największych uczelni publicznych w Polsce, w zakresie spraw związanych z szeroko rozumianym procesem kształceniem i organizacją studiów wyższych.

Termin 22/03/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stałe łącze internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,
    - merytoryczne szkolenie,,

• Rejestracja na szkolenie online