Odpowiedzialność dyscyplinarna studentów i doktorantów

• PROGRAM SZKOLENIA:

1. Ujęcie statyczne odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów i doktorantów:
      1. przepisy regulujące odpowiedzialność dyscyplinarną studentów i doktorantów,
      2. ogólna charakterystyka odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów i doktorantów oraz jej cele,
      3. odpowiedzialność dyscyplinarna a odpowiedzialność karna oraz inne rodzaje odpowiedzialności,
      4. przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej studenta i doktoranta:
        • zachowanie zakazane przez prawo dyscyplinarne (naruszenie przepisów obowiązujących w uczelni oraz czyn uchybiający godności studenta),
        • społeczna szkodliwość deliktu dyscyplinarnego w stopniu wyższym niż znikomy,
        • wina sprawcy,
      5. okoliczności wyłączające odpowiedzialność dyscyplinarną (m.in. niepoczytalność, przedawnienie karalności przewinienia dyscyplinarnego i utrata statusu studenta),
      6. ustalanie czasu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego,
      7. kary dyscyplinarne,
      8. sposób wymiaru kar dyscyplinarnych i okoliczności wpływające na ten wymiar,
      9. redukcja skutków wymierzenia kary dyscyplinarnej (ze szczególnym uwzględnieniem zatarcia ukarania).
    2. Postępowanie w sprawach dyscyplinarnych studentów:
      1. zawiadomienie o przewinieniu dyscyplinarnym,
      2. uprawnienia rektora w związku z zawiadomieniem o przewinieniu,
      3. postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego:
        • postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego,
        • czynności dowodowe i ich dokumentacja (w szczególności protokół przesłuchania świadka),
        • przedstawieniu zarzutów studentowi, którego czynu dotyczy postępowanie, i przesłuchanie go,
        • zapoznanie studenta z materiałem dowodowym
        • akt kończący postępowanie (w szczególności wniosek o ukaranie i postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego),
      4. postępowanie przed komisją dyscyplinarną I instancji (ze szczególnym uwzględnieniem problematyki sporządzania protokołu rozprawy i orzeczeń komisji),
      5. odwołanie od orzeczenia komisji I instancji i postępowanie odwoławcze,
      6. skarga do sądu administracyjnego i jej skutki,
      7. wykonanie orzeczenia dyscyplinarnego,
      8. wznowienie postępowania dyscyplinarnego.
    3. Postępowanie w sprawach dyscyplinarnych doktorantów – różnice w stosunku do postępowania w sprawach studentów.

Adresaci szkolenia: Rzecznicy dyscyplinarni ds. studentów i doktorantów, członkowie komisji dyscyplinarnych ds. studentów i doktorantów (I i II instancji), rektorzy i prorektorzy ds. studentów, prodziekani ds. studentów.

• Prowadzący szkolenie dr hab. Radosław Giętkowski – profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista w zakresie prawa dyscyplinarnego, autor ok. 100 publikacji, w tym z obszaru odpowiedzialności dyscyplinarnej w szkolnictwie wyższym; w l. 2008−12 Rzecznik Dyscyplinarny ds. Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego, w l. 2015−20 Rzecznik Dyscyplinarny przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w kadencji 2015–18 ponadto członek Konwentu Rzeczników przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 2020 r. członek Uczelnianej Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Doktorantów na Uniwersytecie Gdańskim, a od 2021 r. wiceprzewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego; w l. 2017–18 brał udział w pracach nad projektami nowych regulacji prawnych dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej w szkolnictwie wyższym; od 2012 r. prowadzi szkolenia na temat postępowań dyscyplinarnych w szkołach wyższych (m.in. w 2017 r. przeprowadził w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego szkolenia dla uczelnianych rzeczników dyscyplinarnych i członków komisji dyscyplinarnych ds. nauczycieli akademickich).

Termin 27/04/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- laptop/tablet/telefon komórkowy
    - stałe łącze internetowe

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej