Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne doktorantów – najnowsze zmiany

• UWAGA!

1 lipca 2020 r. weszła w życie ustawa z 5 czerwca 2020 r.  o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy
    o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która zwalnia podmioty prowadzące szkoły doktorskie od opłacania składek na Fundusz Pracy od doktorantów otrzymujących stypendium doktoranckie. Przepis ten wszedł z mocą wsteczną od 1 października 2019 r.

1. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym doktorantów:
      1. rozpoczynających studia doktoranckie w roku akademickim 2019/2020,
      2. kontynuujących rozpoczęte wcześniej studia doktoranckie.
    2. Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu doktorantów:
      1. problemy dotyczące sprawdzania posiadania innego tytułu: oświadczenie doktoranta,
      2. treść i możliwość zmiany treści oświadczenia składanego przez doktoranta,
      3. termin składania oświadczenia.
    3. Zasady podlegania ubezpieczeniu chorobowemu doktorantów:
      1. przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
      2. rezygnacja z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
      3. brak świadczeń ubezpieczeniowych w razie choroby doktoranta.
    4. Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy doktorantów:
      1. zmiana przepisów w tym zakresie od 1 lipca 2020 r.,
      2. obowiązek skorygowania dokumentów składanych do ZUS (przepis wszedł w życie z mocą wsteczną od 1 października 2019 r.).
    5. Podstawa wymiaru ubezpieczenia doktorantów w przypadkach:
      1. zwiększenia stypendium dla osób niepełnosprawnych,
      2. otrzymywania stypendium wdrożeniowego,
      3. ustalenia przez uczelnię wyższego stypendium od minimalnego, określonego w ustawie,
      4. niewypłacenia stypendium doktoranckiego w październiku.
    6. Zbiegi tytułów ubezpieczeniowych:
      1. doktorant nie posiadający żadnego innego tytułu ubezpieczeniowego,
      2. doktorant będący jednocześnie osoba zatrudnioną na podstawie umowy o pracę ( w innej lub tej samej uczelni),
      3. doktorant wykonujący umowę zlecenia ( w innej lub tej samej uczelni),
      4. doktorant wykonujący umowę o dzieło (w innej lub tej samej uczelni),
      5. doktorant będący członkiem rodziny osoby ubezpieczonej zdrowotnie a podleganie ubezpieczeniom na uczelni.
    7. Obowiązki uczelni związane z ubezpieczeniami doktorantów:
      1. omówienie druków zgłoszeniowych i dotyczących wyrejestrowania w ZUS,
      2. terminy zgłoszeń do ZUS,
      3. okresy ubezpieczeniowe a okres trwania studiów doktoranckich oraz zawieszenie kształcenia,
      4. korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.
  • Zajęcia prowadzi Oliwia Małecka – ekspert w zakresie prawa pracy i uprawnień pracowniczych. Absolwentka Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Posiada szerokie doświadczenie zawodowe związane z polityką społeczną, zarówno od strony legislacyjnej (współpracując przy tworzeniu aktów prawnych) jak i od strony praktycznej (przy wdrażaniu projektów). Wieloletni trener i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz wsparcia materialnego studentów. Stale współpracuje z dodatkiem „Kadry i Płace” w Dzienniku – Gazecie Prawnej.

Termin 24/09/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne łącze internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,

• Link do rejestracji na szkolenie online