Komunikacja i formy wsparcia edukacyjnego studentów i kandydatów na studia z zaburzeniami psychicznymi

• Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości w zakresie możliwości ułatwienia funkcjonowania na uczelni wyższej studentów z zaburzeniami psychicznymi. Kluczowym celem szkolenia jest również rozwijanie umiejętności komunikowania się ze studentami z zaburzeniami psychicznymi a także zadbanie o własny dobrostan w trudnych sytuacjach.

Adresaci: Nauczyciele akademiccy, pracownicy dziekanatów i sekretariatów oraz pracownicy biur mających bezpośredni kontakt ze studentem.

1. Zaburzenia psychiczne a uczelnie:
      1. czym jest zaburzenie psychiczne?
      2. skala problemu w środowisku akademickim,
      3. odpowiedzialność i rola pracownika uczelni.
    2. Kluczowe zaburzenia psychiczne zgodnie z międzynarodową klasyfikacją zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10:
      1. zaburzenia afektywne (depresyjne, dwubiegunowe),
      2. zaburzenia psychotyczne (schizofrenia, urojeniowe),
      3. zaburzenia nerwicowe (dysocjacyjne, lękowe),
      4. zaburzenia osobowości (m.in. osobowość dyssocjalna, psychopatyczna, narcystyczna, bierno-agresywna, paranoiczna, socjopatyczna),
      5. zaburzenia odżywiania,
      6. zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki),
      7. zaburzenia zachowania osób dorosłych,
      8. odróżnianie zaburzeń psychicznych od agresji i roszczeniowości.
    3. Jak komunikować się ze studentami z zaburzeniami psychicznymi:
      1. budowanie atmosfery opartej na tolerancji, otwartości, bezpieczeństwie i zaufaniu,
      2. wsparcie studenta i informowanie o możliwościach uzyskania specjalistycznej pomocy,
      3. technika dialogu wyciszającego i domykającego trudne emocje studenta z zaburzeniem,
      4. reagowanie w trudnych sytuacjach.
    4. Jak zareagować w sytuacji kontaktu ze studentem zachowującym się w sposób agresywny/roszczeniowy:
      1. techniki reagowania na agresję.
    5. Podsumowanie szkolenia i konsultacje indywidualne.
      1. Zebranie kluczowych zasad komunikowania się i wspierania studentów z zaburzeniami psychicznymi.
  • Zajęcia prowadzi Beata Janiczek-Krotowska – psycholog i certyfikowany trener. Posiada ponad 17-letnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla uczelni m.in. Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum UJ, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Poza specjalizacją trenerską ukończyła moduły specjalizacyjne z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii zaburzeń nerwicowych, psychoterapii uzależnień, psychopatologii oraz postępowania z pacjentem chorym psychicznie. Odbyła również staże w warszawskich szpitalach na oddziałach psychiatrycznych. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Termin 07/10/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne łącze internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,

• Link do rejestracji na szkolenie on-line