Studenci i doktoranci z niepełnosprawnością – zasady tworzenia warunków kształcenia

1. Studenci i doktoranci z niepełnosprawnością na uczelniach – podstawy prawne:
      1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej,
      2. Karta Praw Osób Niepełnosprawnych,
      3. ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
      4. konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych,
      5. standardowe Zasady Wyrównywania Szans osób niepełnosprawnych. Rezolucja 48/96 Organizacja Narodów Zjednoczonych,
      6. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
        • prawa i obowiązki studentów i doktorantów,
        • obowiązki uczelni wyższych wobec studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami.
    2. Rodzaje niepełnosprawności i wynikające z nich bariery  w procesie kształcenia:
      1. bariery techniczno – organizacyjne,
      2. bariery społeczno – mentalne,
      3. indywidualne bariery personalne,
      4. bariery dydaktyczne:
        • bariery dydaktyczne studentów z niepełnosprawnością ruchową,
        • bariery dydaktyczne studentów z dysfunkcjami wzroku,
        • bariery dydaktyczne studentów z dysfunkcjami słuchu,
        • bariery dydaktyczne studentów z niepełnosprawnością psychiczną,
        • bariery dydaktyczne studentów z dysleksją,
        • bariery studentów chorych przewlekle.
    3. Tworzenie długofalowej strategii uczelni w zakresie modelu kształcenia studentów i doktorantów  z niepełnosprawnością.
    4. Dotacje na zadania związane ze stwarzaniem warunków kształcenia dla OzN.
    5. Erasmus+, a studenci z niepełnosprawnościami.
    6. Inne programy wspierające poza sektorem szkolnictwa wyższego:
      1. realizowane instytucjonalnie,
      2. przykłady projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe.
  • Zajęcia prowadzi Jolanta Anna Urbańska – pedagog, trener od 8 lat prowadzący szkolenia i warsztaty z zakresu profesjonalnej obsługi klienta z niepełnosprawnością. Na co dzień pracuje jako koordynator projektów dedykowanych osobom z niepełnosprawnością oraz konsultant merytoryczny w procesie opracowania standardów kształtowania miejskiej przestrzeni publicznej pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiada doświadczenie w edukacji wszystkich grup wiekowych począwszy od dzieci poprzez młodzież, po osoby dorosłe. Jako szkoleniowiec współpracowała z klientami biznesowymi, urzędami, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi, budując program szkoleniowo – warsztatowy w oparciu o realną perspektywę funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością, którą jest od urodzenia.

Termin 20/09/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne połączenie internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,

• Link do rejestracji na szkolenie online

• Wypełnienie Formularza rejestracyjnego jest równoznaczne ze zgłoszeniem i akceptacją Regulaminu.