Obsługa studentów zagranicznych w polskich uczelniach w świetle wymogów formalnych, z uwzględnieniem aspektów praktycznych

• UWAGA: szkolenie uwzględnia w szczególności:

• wybrane przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
    • wybrane przepisy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów,
    • rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wzoru zaświadczenia wydawanego cudzoziemców o przyjęciu lub o kontynuacji studiów,
    • wybrane przepisy ustawy o cudzoziemcach i rozporządzeń wykonawczych,
    • wybrane przepisy ustawy o NAWA, ustawy o Karcie Polaka i ustawy o repatriacji.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Wiadomości wstępne:
      1. podstawowe definicje,
      2. ważne akty prawne,
      3. formy kształcenia, które mogą podejmować studenci zagraniczni,
      4. kilka słów o zasadach rekrutacji na studia mających wpływ na obsługę studenta zagranicznego.
    2. Dokumenty w teczce akt osobowych studenta zagranicznego:
      1. związane z przyjęciem na studia, w tym zaświadczenie o przyjęciu na studia albo o kontynuacji studiów,
      2. związane z rozpoczęciem studiów,
      3. dotyczące przebiegu studiów,
      4. związane z ukończeniem studiów.
    3. Prawa i obowiązki studentów zagranicznych związane z organizacją i przebiegiem studiów, ze szczególnym uwzględnieniem:
      1. zmiany uczelni (polskiej i zagranicznej) i przenoszenia osiągnięć,
      2. zasad przyznawania indywidualnej organizacji studiów,
      3. konsekwencji udzielenia urlopu od zajęć,
      4. skreślenia z listy studentów i jego konsekwencje.
    4. Zasady płatności za studia wyższe przez studentów zagranicznych:
      1. zasady ustalania wysokości opłat na studiach wyższych,
      2. zasady pobierania opłat,
      3. zwolnienia z opłat,
      4. zwrot opłaty.
    5. Zasady ogólne przyznawania świadczeń pomocy materialnej dla studentów zagranicznych.
    6. Prawa i obowiązki studentów zagranicznych związane z legalizacją pobytu w Polsce oraz wykonywaniem pracy w ramach praktyk.
    7. Obowiązek meldunkowy studentów zagranicznych przebywających w Polsce.
    8. Obowiązki sprawozdawcze dotyczące studentów zagranicznych i absolwentów cudzoziemców:
      1. dla MNISW (GUS, POL-on, do podziału subwencji),
      2. dla NAWA, Straży Granicznej,
      3. innych służb.
    9. Podsumowanie.

Metody prowadzenia zajęć: szkolenie prowadzone jest w formie wykładowo-warsztatowej, przy użyciu prezentacji multimedialnej, z interaktywnym udziałem uczestników szkolenia, polegającym na udziale w dyskusji z trenerem, analizą pojawiających się problemów w praktyce, wymianie doświadczeń. W ramach szkolenia prowadzone będą także konsultacje indywidualne.

• Aleksandra Matukin-Szumlińska – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym ukończyła również studia doktoranckie.
    Od wielu lat zawodowo czynnie związana ze szkolnictwem wyższym, jako pracownik administracji centralnej oraz jako nauczyciel akademicki. Swoje doświadczenie zdobywała na Uniwersytecie Jagiellońskim jako pracownik Działu Nauczania, a także jako członek komisji stypendialnych dla studentów i doktorantów oraz członek komisji dyscyplinarnej dla doktorantów. Od ponad 11 lat związana z Akademią Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie w latach 2009-2019 pełniła funkcję kierownika Działu Nauczania, zaś od października 2019 r. pełni funkcję Dyrektora Centrum Organizacji Kształcenia AGH (jednostki administracji centralnej odpowiedzialnej za nadzór i koordynację wszelkich spraw związanych z procesem kształcenia na studiach wyższych, na studiach podyplomowych oraz w ramach kursów dokształcających i szkoleń, w tym także za jakość kształcenia, sprawozdawczość i rozliczenia obciążeń dydaktycznych nauczycieli akademickich). Współodpowiedzialna również za utworzenie i organizację centralnej jednostki uczelni zajmującej się obsługą studenta zagranicznego w zakresie rekrutacji na pełny cykl kształcenia, programy wymiany i wspólne kształcenie oraz sprawozdawczością. Brała udział w licznych konferencjach, seminariach, forach, szkoleniach i warsztatach dotyczących szeroko rozumianego szkolnictwa wyższego w kraju i zagranicą. Posiada praktyczną wiedzę oraz doświadczenie w zakresie funkcjonowania szkół wyższych, w szczególności w obszarze formalnoprawnych aspektów kształcenia na studiach wyższych, a także stosowania procedur administracyjnych w indywidualnych sprawach studentów. Na co dzień przygotowuje również wewnętrzne akty normatywne w uczelni, wzory druków i dokumentów wydawanych w indywidualnych sprawach studentów. Odpowiedzialna także za opracowanie różnego rodzaju procedur związanych z organizacją procesu kształcenia w uczelni. Od ponad 13 lat zajmuje się także prowadzeniem szkoleń dla sektora szkolnictwa wyższego, w szczególności dla największych uczelni publicznych w Polsce, w zakresie spraw związanych z szeroko rozumianym procesem kształceniem i organizacją studiów wyższych.

• Lokalizacja szkolenie on-line
    Termin 09/11/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne łącze internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,
    - merytoryczne szkolenie,,

• Link do rejestracji na szkolenie on-line

• Numer rachunku bankowego: mBank 88 1140 2004 0000 3302 7511 5949