Przyznawanie stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów w roku akademickim 2021/22

• W trakcie szkolenia omawiane będą regulacje w zakresie przyznawania świadczeń stypendialnych dla studentów i doktorantów. W związku z planami Ministerstwa w zakresie nowelizacji przepisów dotyczących pomocy materialnej na uczelniach, zmianach w k.p.a. wynikających z ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz ostatnich orzeczeniach sądów administracyjnych przyznawanie stypendiów w roku akademickim 2021/22 może znacząco odbiegać od dotychczasowego modelu. W trakcie szkolenia będą omawiane najnowsze zmiany a w ramach dyskusji z uczestnikami będziemy się starać zaproponować najlepsze praktyczne rozwiązania związane z pojawiającymi się regulacjami.
    W trakcie szkolenia będą analizowane również przypadki z praktyki dotyczące trudnych kwestii w zakresie poruszanej problematyki uwzględniające najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Program szkolenia będzie na bieżąco aktualizowany.

1. Zasady przyznawania stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów (kontynuujących studia na studiach doktoranckich):
      1. regulacje prawne z uwzględnieniem najnowszych zmian,
      2. regulaminy przyznawania świadczeń dla studentów i doktorantów – konieczne i możliwe zmiany,
      3. fundusz stypendialny, stypendia „własne”,
      4. ogólne zasady przyznawania świadczeń, w tym:
        - okres przysługiwania świadczeń – „czyli jak liczyć” 6 lat? Najnowsze orzecznictwo. (W związku z projektem Ministerstwa Zdrowia najprawdopodobniej nastąpi zmiana przepisów w tym zakresie)
        - ograniczenie pobierania świadczeń na jednym kierunku.
      5. poszczególne świadczenia i kryteria ich przydzielania:
        - stypendium rektora – jak nie przekroczyć 10%?
        - stypendium dla osób niepełnosprawnych,
        - stypendium socjalne w zwiększonej wysokości,
        - zapomoga.
      6. stypendium socjalne i zasady wyliczania dochodu w rodzinie studenta i doktoranta:
        - problem zaświadczeń z „MOPS” – dokumentowanie źródeł utrzymania rodziny,
        - ogólne zasady wyliczania dochodu,
        - dochody z alimentów,
        - dochody z gospodarstwa rolnego z uwzględnieniem przepisów dotyczących dzierżawy,
        - dochody ze stypendiów,
        dochód utracony i uzyskany.
      7. konsultacje indywidualne.
    2. Stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach stypendialnych w kontekście zmian w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego:
      1. tryb przyznawania świadczeń w świetle Ustawy 2.0:
        - organy przyznające świadczenia,
        - komisje stypendialne.
      2. stosowanie k.p.a w świetle Ustawy 2.0 ,
      3. wniosek stypendialny – forma i sposób składania w świetle ustawy o doręczeniach elektronicznych,
      4. terminy, wezwania,
      5. doręczenia w świetle ustawy o doręczeniach elektronicznych,
      6. decyzje administracyjne i postępowanie odwoławcze,
      7. nadzór rektora nad komisją stypendialną i tryby nadzwyczajne z k.p.a.,
      8. sądowa kontrola decyzji stypendialnych,
      9. podsumowanie szkolenia i indywidualne konsultacje.
  • Zajęcia prowadzi Piotr Szumliński – radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik UJ. Posiada praktyczną wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w zakresie funkcjonowania szkół wyższych, tworzenia wewnętrznych aktów normatywnych uczelni. Ekspert z zakresu stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego w indywidualnych sprawach studenckich, problematyki opłat za studia, przyznawania świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów oraz postępowań awansowych. Od ponad 10 lat zajmuje się także prowadzeniem szkoleń dla uczelni w zakresie spraw związanych z szeroko rozumianym procesem kształceniem i organizacją studiów wyższych.

• Lokalizacja Kraków, ul. Rzemieślnicza 6
    Termin 02/09/2021 – 03/09/2021 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- materiały i Certyfikat,
    - wyżywienie (obiad, przerwy kawowe),
    - zapewnienie noclegu za dodatkową opłatą, zgodnie z hotelowym cennikiem.

Cena nie zawiera noclegu.

Koszt noclegu w hotelu:
    - pokój 1 osobowy ze śniadaniem 170 zł/doba,
    - pokój 2 osobowy ze śniadaniem 210 zł /doba.

• Link do rejestracji na szkolenie w Krakowie