Przyznawanie stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów w roku akademickim 2022/23

• W związku z nadchodzącym rokiem akademickim program szkolenia uwzględnia omówienia ostatnich zmian w przepisach i planów Ministerstwa w zakresie omawianej problematyki. W szczególności omówione zostaną projektu ustaw:

• Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (projekt z 28 marca 2022 r.),
    • Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

W trakcie szkolenia poruszana będzie również kwestia wdrożenia systemu doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej i konsekwencji w zakresie doręczenia decyzji stypendialnych.

W ramach dyskusji z uczestnikami będziemy się starać omówić aktualne problemy i wyzwania związane z przygotowaniem uczelni do przyznawania stypendiów w nowym roku akademickim. W trakcie szkolenia będą analizowane również przypadki z praktyki dotyczące trudnych kwestii w zakresie poruszanej problematyki uwzględniające najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych.

1. Zasady przyznawania stypendiów i zapomóg dla studentów i doktorantów (kontynuujących studia na studiach doktoranckich):
      1. regulacje prawne z uwzględnieniem najnowszych zmian,
      2. regulaminy przyznawania świadczeń dla studentów i doktorantów – czy konieczne są zmiany na nowy rok akademicki?
      3. ogólne zasady przyznawania świadczeń, w tym w szczególności dotyczące okresu przyznawania świadczeń, ich wysokości,
      4. przyznawanie świadczeń dla cudzoziemców, ze szczególnym uwzględnieniem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy,
      5. poszczególne świadczenia i kryteria ich przydzielania:
        • stypendium rektora,
        • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
        • stypendium socjalne w zwiększonej wysokości,
        • zapomoga.
      6. stypendium socjalne i zasady wyliczania dochodu w rodzinie studenta i doktoranta:
        • zaświadczenia z „MOPS” – dokumentowanie źródeł utrzymania rodziny – problemy praktyczne, proponowane zmiany,
        • ogólne zasady wyliczania dochodu – najnowsze zmiany w katalogu dochodów nieopodatkowanych związane z „polskim ładem”,
        • dochody z alimentów,
        • dochody z gospodarstwa rolnego z uwzględnieniem przepisów dotyczących dzierżawy,
        • dochody ze stypendiów,
        • dochód utracony i uzyskany.
    2. Stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach stypendialnych w kontekście ustawy o doręczeniach elektronicznych:
      1. tryb przyznawania świadczeń w świetle Ustawy 2.0:
        • organy przyznające świadczenia,
        • komisje stypendialne.
      2. stosowanie k.p.a w świetle Ustawy 2.0,
      3. wniosek stypendialny – forma i sposób składania w świetle ustawy o doręczeniach elektronicznych i planów Ministerstwa,
      4. terminy, wezwania,
      5. doręczenia w świetle ustawy o doręczeniach elektronicznych i planów Ministerstwa,
      6. decyzje administracyjne i postępowanie odwoławcze,
      7. nadzór rektora nad komisją stypendialną i tryby nadzwyczajne z k.p.a.,
      8. sądowa kontrola decyzji stypendialnych,
      9. podsumowanie szkolenia i indywidualne konsultacje.
  • Zajęcia prowadzi Piotr Szumliński – radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik UJ. Posiada praktyczną wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w zakresie funkcjonowania szkół wyższych, tworzenia wewnętrznych aktów normatywnych uczelni. Ekspert z zakresu stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego w indywidualnych sprawach studenckich, problematyki opłat za studia, przyznawania świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów oraz postępowań awansowych. Od ponad 10 lat zajmuje się także prowadzeniem szkoleń dla uczelni w zakresie spraw związanych z szeroko rozumianym procesem kształceniem i organizacją studiów wyższych.

• Lokalizacja Kraków, ul. Rzemieślnicza 4
    Termin 01/09/2022 – 02/09/2022 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- materiały i Certyfikat,
    - wyżywienie (obiad, przerwy kawowe),
    - zapewnienie noclegu za dodatkową opłatą, zgodnie z hotelowym cennikiem.

Cena nie zawiera noclegu.

Koszt noclegu w hotelu:
    - pokój 1 osobowy ze śniadaniem 170 zł/doba,
    - pokój 2 osobowy ze śniadaniem 210 zł /doba.

• Warunki uczestnictwa

• Proszę o wypełnienie Formularza rejestracyjnego.
    • Wypełnienie formularza jest równoznaczne ze zgłoszeniem i akceptacją Regulaminu.