Wdrażanie pracy zdalnej po rewolucji w Kodeksie pracy w 2023 r. Niezbędna dokumentacja pracodawcy

• Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy związane z praca zdalną. Uchylono dotychczasowe zapisy dotyczące pracy zdalnej, które obowiązywały na podstawie tzw. ustawy antycovidowej.

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak prawidłowo wdrażać pracę zdalną, a także jak prowadzić niezbędną dokumentację dotyczącą pracy zdalnej.

Uczestnicy otrzymają też przykładowe wzory zapisów niezbędnych we wdrażaniu pracy zdalnej dokumentów: dzięki nim dostosowanie ich do potrzeb konkretnej uczelni będzie dużo łatwiejsze.

1. Praca zdalna jako nowy sposób wykonywania pracy – po wejściu zmian w Kodeksie pracy:
      1. podstawa prawna pracy zdalnej,
      2. okres wykonywania pracy zdalnej,
      3. praca zdalna naprzemienna (rotacyjna) z pracą w stałym miejscu pracy,
      4. praca zdalna wykonywana w ramach:
        • polecenia służbowego w wyjątkowych sytuacjach,
        • uzgodnienia pomiędzy pracownikiem i pracodawcą,
        • zatrudnienie do pracy zdalnej przy zawieraniu umowy,
        • na wniosek pracownika,
        • na wniosek pracodawcy,
        • pracy zdalnej okazjonalnej,
      5. warunki i uzasadnienie odmowy pracodawcy na wykonywanie pracy zdalnej oraz przypadki, w których pracodawca zobowiązany jest wniosek pracownika uwzględnić,
      6. zaprzestanie pracy zdalnej: forma, terminy, strona wnioskująca, możliwość odmowy zaprzestania wykonywania pracy w formie zdalnej,
      7. obowiązki pracodawcy wobec pracownika wykonującego pracę zdalną,
      8. kontrola pracy zdalnej,
      9. zakaz wykonywania pracy zdalnej przy niektórych rodzajach prac,
      10. bezpieczeństwo i higiena pracy w pracy zdalnej,
      11. zmiany w ocenie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy zdalnej oraz obowiązkowa informacja dla pracownika sporządzana na podstawie tej oceny,
      12. kary dla pracodawcy, który nie przestrzega przepisów o pracy zdalnej.
    2. Ustalania zasad wykonywania pracy zdalnej u pracodawcy po wejściu zmian w Kodeksie pracy:
      1. rola związków zawodowych – porozumienie w sprawie stosowania pracy zdalnej,
      2. wprowadzenie regulaminu pracy zdalnej – obowiązkowa zawartość takiego regulaminu,
      3. porozumienie z pracownikiem oraz praca zdalna wykonywana na polecenie pracodawcy – treść,
      4. ekwiwalent pieniężny (lub ryczałt) za wykonywania pracy w formie zdalnej.
    3. Dokumentacja związana z praca zdalną po nowelizacji Kodeksu pracy:
      1. przykładowe zapisy porozumienia lub regulaminu dotyczącego pracy zdalnej,
      2. wzory wniosków pracownika o wykonywanie pracy zdalnej,
      3. wzory porozumień pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w sprawie pracy zdalnej,
      4. wzory wniosków związanych z pracą zdalną jako jedną z form uelastyczniania organizacji pracy rodziców wychowujących dzieci,
      5. wzory wniosków o okazjonalną pracę zdalną,
      6. wzory protokołów z kontroli pracy zdalnej,
      7. wzory zapisów w ocenie ryzyka zawodowego oraz informacji sporządzonej na podstawie tej oceny.

• Zajęcia prowadzi Oliwia Małecka – ekspert w zakresie prawa pracy i uprawnień pracowniczych. Absolwentka Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Posiada szerokie doświadczenie zawodowe związane z polityką społeczną, zarówno od strony legislacyjnej (współpracując przy tworzeniu aktów prawnych) jak i od strony praktycznej (przy wdrażaniu projektów). Wieloletni trener i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz wsparcia materialnego studentów. Stale współpracuje z dodatkiem „Kadry i Płace” w Dzienniku – Gazecie Prawnej.

Termin 09/05/2023 Niestety szkolenie już się odbyło. Jeżeli jesteś zainteresowany szkoleniem napisz do nas

- stabilne połączenie internetowe.

- materiały i Certyfikat w wersji elektronicznej,
    - merytoryczne szkolenie,,

• Warunki uczestnictwa

• Prosimy o wypełnienie Formularza rejestracyjnego.
    • Wypełnienie formularza rejestracyjnego jest równoznaczne ze zgłoszeniem i akceptacją Regulaminu.