śr., 08 sty
|Hotel Czarny Potok w Zakopanem
Dokumentacja przebiegu studiów i stosowanie przepisów k.p.a. w sprawach studentów. Szkolenie Premium
Cena regularna: 3200 zł netto, 3936 zł brutto Cena promocyjna przy zgłoszeniu 2 osób i zakwaterowaniu w pokoju 2-osobowym wynosi 2880 zł* (obowiązuje do 5 grudnia) Gwarantujemy: - udział w szkoleniu, - materiały i Certyfikat ukończenia szkolenia, - pełne wyżywienie, - dwa noclegi.
Termin i lokalizacja
08 sty 2025, 15:00 – 10 sty 2025, 13:30
Hotel Czarny Potok w Zakopanem, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 20, 34-500 Zakopane, Polska
Zapisz się
PROGRAM SZKOLENIA
PANEL I.
Dokumentacja przebiegu studiów
Zagadnienia wprowadzające:
podstawy prawne prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów (Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów, pozostałe akty wykonawcze do ustawy),
podstawowe reguły prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów oraz sposób organizacji procesu, z uwzględnieniem m.in. procesu wnoszenia dokumentacji, uwierzytelnianie.
Teczka akt osobowych studenta – prowadzenie dokumentacji oraz zawartość teczki:
dokumenty związane z procesem przyjęcia na studia i rozpoczęciem kształcenia (dokumenty wymagane od kandydata, dokumenty stanowiące podstawę przyjęcia na studia, ślubowanie, legitymacja),
dokumenty związane z przebiegiem studiów (karty okresowych osiągnięć, decyzje dotyczące przebiegu studiów),
dokumenty dotyczące ukończenia studiów (praca dyplomowa, recenzja, protokół egzaminu dyplomowego, dyplom i suplement),
czynności związane z dokumentacją (sprostowanie, zmiana danych, wydawanie odpisów i duplikatów, przeniesienie do innej uczelni lub z innej uczelni),
praktyczne sposoby upraszczania czynności związanych z prowadzeniem dokumentacji.
Pozostała dokumentacja, w szczególności:
album studentów,
księga dyplomów,
rejestr wydanych legitymacji.
Opłaty związane z wydawaniem dokumentacji.
Dyskusja, pytania, odpowiedzi.
PANEL II.
Stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach studentów
Zakres spraw objętych stosowaniem kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach studenckich – decyzje administracyjne w sprawach studenckich.
Zasady stosowania przepisów k.p.a. w szkolnictwie wyższym – model stosowania przepisów k.p.a. przyjęty w ustawie i jego konsekwencje dla uczelni.
Praktyczne różnice pomiędzy sprawami prowadzonymi zgodnie z wymogami k.p.a. i pozostałymi sprawami studentów, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z tokiem studiów.
Podstawy prawne wszczęcia i prowadzenia postępowania na gruncie k.p.a., z uwzględnieniem podziału kompetencji w ramach uczelni; kwestie upoważnień.
Wszczęcie postępowania administracyjnego – aspekty prawne i problemy praktyczne.
Strona postępowania, udział pełnomocnika, adres do doręczeń.
Prawidłowe prowadzenie postępowania dowodowego.
Powiadomienia, wezwania i inne pisma w postępowaniu.
Prowadzenie akt postępowania, udostępnianie akt i metryka sprawy.
Zasady obliczania terminów, terminy załatwiania spraw i możliwości przywracania terminów.
Decyzja administracyjna – elementy obligatoryjne i fakultatywne.
Sposoby doręczania decyzji, w tym aspekty związane z e-doręczeniami.
Postępowanie odwoławcze, tryby nadzwyczajne.
Zaskarżanie decyzji do sądu administracyjnego i obowiązki uczelni z tym związane.
Część warsztatowa, czyli jak w praktyce radzić sobie z problemami na gruncie k.p.a.
Szkolenie składać się będzie z 2 paneli.
Panel pierwszy dotyczył będzie zagadnień związanych z prowadzeniem dokumentacji przebiegu studiów.
Jego celem będzie przedstawienie kwestii związanych z tworzeniem i prowadzeniem dokumentacji przebiegu studiów, z uwzględnieniem aspektów formalnych oraz praktycznych. Szkolenie będzie miało charakter wieloaspektowy, uwzględniający m.in. kwestie związane z możliwością elektronizacji procesów związanych z dokumentacją przebiegu studiów, ochroną danych osobowych czy czynnościami administracyjnymi związanymi z przebiegiem studiów, w tym w szczególności ze sposobami organizacji poszczególnych czynności (upoważnienia, obieg dokumentów, doręczenia). W trakcie szkolenia zostanie poruszone także zagadnienie związane z najczęściej popełnianymi błędami przy prowadzeniu dokumentacji przebiegu studiów. Szkolenie obejmować będzie także tematykę zmiany ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, która weszła w życie 15 lutego 2024 r., w kontekście dokumentacji przebiegu studiów.
Panel drugi dotyczył będzie kwestii związanych z praktycznymi aspektami stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach studentów.
W tej części szkolenia zostaną omówione najważniejsze kwestie związane ze wszczęciem, prowadzeniem i zakończeniem postępowania w ramach uczelni, zgodnie z wymogami wynikającymi z k.p.a. Co istotne, w trakcie szkolenia zostaną omówione ogólne zasady prowadzenia postępowań związanych z tokiem studiów, niekończących się wydaniem decyzji administracyjnej, lecz stanowiących element teczki studenckiej. Ponadto uczestnicy szkolenia będą mogli poznać praktyczne aspekty prowadzenia postępowań i metody radzenia sobie z problemami, które mogą pojawić się w toku postępowania. Szkolenie poprowadzi radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu postępowań z zakresu spraw studenckich.
Trener: r. pr. Michał Warzycki
Uwaga! Cena promocyjna przy zgłoszeniu 2 osób i zakwaterowaniu w pokoju 2-osobowym wynosi 2880 zł* za osobę (obowiązuje do 5 grudnia)
Cena zawiera:
udział w szkoleniu z Ekspertem z wieloletnim doświadczeniem,
materiały szkoleniowe i certyfikat udziału w szkoleniu,
2 noclegi ze śniadaniami (8-10 stycznia) w pokojach 1 i 2-osobowych,
pełne wyżywienie (2 śniadania, 3 obiady, 2 kolacje, całodzienny serwis kawowy),
organizacja czasu wolnego,
upominek od firmy Optima.
*szkolenia finansowane ze środków publicznych są zwolnione z podatku VAT. W przypadku uczelni niepublicznych do ceny należy doliczyć 23% VAT.