Zdjęcie autoraOptima

Szkolenie dla pracowników uczelni: Przyznawanie stypendiów socjalnych i zapomóg – praktyczne wskazówki

W dniach 5-6 września 2024 roku w Krakowie zorganizowaliśmy czwartą edycję szkolenia hybrydowego tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2024/2025. Wydarzenie skierowane było do pracowników uczelni, którzy zajmują się przyznawaniem stypendiów socjalnych i zapomóg studentom.

Szkolenie poprowadziła Marta Burzyńska, kierowniczka Biura ds. Pomocy Materialnej na Uniwersytecie Warszawskim.

Praktyczne wskazówki dotyczące przyznawania stypendiów socjalnych

W trakcie szkolenia uczestnicy poznali praktyczne porady dotyczące przygotowania siebie i studentów do wnioskowania o stypendium socjalne i zapomogi. Omówiono m.in. organizację procesu wnioskowania, co pomaga w skróceniu średniego czasu rozpatrywania wniosków.

Najważniejsze tematy poruszone podczas szkolenia:

• Zasady przyznawania stypendiów socjalnych – dla kogo są przeznaczone i jakie zmiany wprowadzono w 2024 roku?

• Próg dochodowy – jak zmiana progu wpływa na możliwość otrzymania stypendium?

• Liczenie semestrów – praktyczne wskazówki i omówienie kontrowersyjnych kwestii związanych z liczbą semestrów.

• Stypendium w zwiększonej wysokości – kiedy jest możliwe?

• Dokumentacja materialna studentów – tworzenie wewnętrznych dokumentów, np. oświadczeń o dochodach niepodlegających opodatkowaniu.

• Zerowy dochód – jak postępować w przypadku deklaracji zerowego dochodu przez studenta?

Zapomoga dla studentów i cudzoziemców

Nie zabrakło także omówienia zagadnień związanych z przyznawaniem zapomóg, w tym zapomóg i stypendiów dla cudzoziemców. Przedstawiono konkretne przykłady oraz praktyczne rozwiązania.

Nowoczesne technologie i e-doręczenia

Jednym z istotnych punktów szkolenia były zasady dotyczące konstruowania decyzji stypendialnych, szczególnie w kontekście e-doręczeń. Omówiono także najnowsze wyroki sądów związane z pomocą materialną dla studentów.

Błędy i możliwości działania w trudnych sytuacjach

Pani Marta Burzyńska przedstawiła praktyczne wskazówki dotyczące sytuacji, gdy popełniono błąd w decyzji stypendialnej lub gdy student wprowadził nas w błąd. Omówiono także możliwości dochodzenia zwrotu nienależnych świadczeń.

Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w administracji

Jednym z najbardziej docenionych elementów szkolenia było pokazanie możliwości wykorzystania Chatu GPT w codziennej pracy administracji uczelnianej, co wzbudziło duże zainteresowanie uczestników.